25
Eyl

Yükseltilmiş Zeminlerde Kablo Çözümleme

Teknolojik gelişmelerle beraber hayatımıza bir sürü kablo da girmiş oldu. Bir yerden bir yere alıcı verici işlemi gören kabloların açıkta kalması hem güvenlik açısından hem de görsel estetik açıdan rahatsız edici bir görüntü olabilir.

Yükseltilmiş taban döşemelerinde kullanılan malzemenin iletken malzeme olmaması istenmeyen birçok sorunun önüne geçiyor. Potansiyel elektrik kaçağı, yangın gibi tehlikelere karşı sizi ve uygulanan mekanı korumuş oluyor.

Enkapsüle çelik paneller ile güçlü bir döşeme imkanı sunan yükseltilmiş zemin depremde çökme tehlikesini de sismik teknoloji ile ortadan kaldırmış oluyor.

Galvizleme; paslanmayı önlemek için kullanılan bir teknik olup çelik veya demir çinko ile kaplanarak daha sağlam ve uzun ömürlü paneller elde edilmiş olur.  Yükseltilmiş taban döşeme sistemlerinde kullanılan galvizleme tekniği ile panellerinizin paslanmasını ve çökmemesini engelliyoruz.

Yükseltilmiş Döşeme, betonarme taban üzerinde ikinci bir döşeme yüzeyi oluşturarak aradaki boşluğun mekanik, elektrik, havalandırma tesisatlarına ait boru, kablo ve kanal gibi malzemeleri mekan içerisinde herhangi bir yıkma, yeniden yapma gibi zaman ve para kaybı olmadan istenilen noktaya hızla ulaştırılmasına olanak sağlayan bir yapı malzemesidir.

Yükseltilmiş döşeme seçeneklerinden biri olan folyo kaplı panellerin önemli avantajları vardır. İleriye dönük bir kaplama türü olan bu yöntem, kaplama yapıldıktan sonra üzeri çeşitli zemin kaplama yöntemleri ile tamamlana bilinir. Ucuz ve kullanışlı bir yöntemdir.

Yangına, korozyona, suya ve neme dayanıklı; kalsiyum sülfat veya beton özlü, çelik kaplı yükseltilmiş döşeme sistemleridir. Yükseltilmiş döşeme sistemlerinin en önemli avantajları arasında; modüler olmaları, ihtiyaç halinde kablo-tesisat vb. sistemlere müdahale imkanı sağlamaları ve hızlı monte edilebilmeleri yer alıyor. Yaygın bir kullanım ağına sahip olan yükseltilmiş döşeme sistemleri; okullar, ofisler, kamu binaları, sistem odaları, elektrik odaları, bilgi işlem merkezleri, bankalar, çağrı merkezleri vb. mekanlarda kullanılıyor.