karo halı modelleri, karo halı renkleri, ofis karo halı, otel karo halı, spot karo halı, ucuz karo halı, ofis karo halı
15
Mar

Çalışma Ortamları’nın Akustiği

Halı olağanüstü bir ses emici malzemedir. Gerçekten de halı, birçok özel akustik malzeme kadar verimli bir şekilde havadaki gürültüyü emer. Bu ses ve sessiz ses seviyelerini emme yeteneği, halıyı, açık plan ofislerden yoğun restoran ve barlara, çağrı merkezlerine, oditoryumlara ve apartman blokları gibi çok katlı binalara ve özellikle de tıkaçlara hizmet ettiği otellere kadar birçok uygulama için ideal bir döşeme seçeneği haline getirir.

Çalışma ortamlarını iyileştirmek için akustiği kullanmak

Günümüzün açık plan ofis ortamları bilgi paylaşımını, işbirliğini ve esnekliği teşvik etmeyi amaçlamaktadır, ancak iç tasarımdaki bazı unsurlar göz önüne alınmadan bu açık alanların bir dezavantajı olabilir bunlardan en başta gelen gürültü seviyelerinin sürekli olarak dağılması.

İş Sağlığı Danimarka Ulusal Enstitüsü tarafından yürütülen bir çalışma,  açık alan ofis ortamlarında çalışan tüm çalışanların yarıdan fazlası olumsuz gürültüden etkilendiğini gösterir. Telefon konuşmaları, ayak sesleri ve sandalyeler, iç tasarımda göz ardı edilirse rahatsız edici bir çalışma ortamına ve çalışanların verimli bir şekilde konsantre olma ve çalışabilme yeteneklerini olumsuz yönde etkileyebilecek olan seslerdir. Sonuçta bu, devamsızlıkta bir artışa yol açabilir.

Akustik çalışma ve misafirperverlik ortamları için tasarlanırken her zaman birincil husustur. Daha yaratıcı iç mekan tasarımcılarından bazıları, halı için duvar halısı ve duvar kaplaması için susturma özelliklerini kullanmaya başlıyor bile. Ayrıca, telefon görüşmeleri için sıklıkla kullanılan okuma uçları veya salon alanları gibi ekstra sessizlik gerektiren alanlar için akustik olarak optimize edilmiş halı kullanmayı da düşünebilirsiniz.

Halı, sert, yankı veren yüzeylerin tam bir antitezidir. Ses dalgaları halı tarafından emilir ve altında kullanılan dolgu maddesi kullanılır ve ses emilim seviyesi daha kalın altlık kullanılarak daha da arttırılabilir.

Ekstra ses emilimi gerektiren projeler için; Otel koridorları, tiyatrolar, yayın stüdyoları veya ses emiliminin kritik olduğu açık ofisler gibi alanlar için halı belirlerken, halının darbe yalıtım özellikleri, gürültü emilim özellikleri ve en iyi destek için bizimle iletişime geçin.